Bugün: 21.04.2021

TÜRKİYE'YE TEHDİTİN ANA ODAĞI:ABD..!

TÜRKİYE'YE TEHDİTİN ANA ODAĞI:ABD..!
ABD'nin CAATSA kapsamında Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığı ve Başkan İsmail Demir'in de aralarında yer aldığı dört yetkiliye uyguladığı yaptırımlar 7 Nisan'da yürürlüğe giriyor.06.04.2021 14:57

ABD yönetimi, Savunma Sanayii Başkanlığı'na (SSB) 'Rusya ile kurulan ilişkileri' gerekçe göstererek yaptırım uygulamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'dan yapılan açıklamada, bildirimin resmi olarak 7 Nisan'da yayınlanacağı ve yaptırımların yürürlüğe gireceği bilgisi verildi.

Açıklamada, yaptırım uygulanan kişi ve kurumların; SSB, SSB Başkanı İsmail Demir, SSB Başkan Yardımcısı Faruk Yiğit, Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanı Serhat Gençoğlu ve SSB Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığı Grup Müdürü Mustafa Alper Deniz olduğu anımsatıldı.

'RUS VE TÜRK YETKİLİLER İŞLEM GERÇEKLEŞTİRDİ' 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yaptırımların gerekçesini, SSB'nin, Rusya hükümetinin savunma ve istihbarat kurumlarının parçası olan ya da bu kurumlar adına faaliyet gösteren bir şahısla kasti olarak önemli bir işlem gerçekleştirmesi olarak açıkladı. 

Geçen yılın aralık ayında Washington yönetimi, SSB Başkanı Demir'e Rusya'dan S-400 alımını gerekçe göstererek yaptırım uygulamıştı. 


Etiketler: ABD

Diğer TÜRKİYE haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.