Bugün: 27.10.2020

AYM’DE NELER OLDU..!?

AYM’DE NELER OLDU..!?
Anayasa Mahkemesi (AYM) üyesi Engin Yıldırım'ın Twitter'dan yaptığı 'Işıklar yanıyor' paylaşımının ardından başlayan tartışma üzerine AYM'den açıklama geldi. Açıklamada "Paylaşım Anayasa Mahkemesi'nin kurumsal görüşünü yansıtmaz" denildi.14.10.2020 15:31

Anayasa Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu hakkındaki kararının alt mahkeme tarafından uygulanmaması üzerine yargı krizi çıkmıştı. Karar üzerine bugün 14.00'te olağanüstü toplantı kararı alan AYM, toplantı öncesi Engin Yıldırım'ın sosyal medya mesajına yönelik açıklamada bulundu.

AYM'nin internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunun bugün saat 14.00’te toplanması yönünde alınan karardan sonra yaşanan gelişmeler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Anayasa Mahkemesinin herhangi bir üyesinin şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar Anayasa Mahkemesinin kurumsal görüşünü yansıtmaz. Anayasa Mahkemesi 15 Temmuz 2016 gecesi yaptığı basın açıklamasında ifade ettiği gibi anayasal düzene karşı her türlü demokrasi dışı girişimi reddetmekte ve demokratik hukuk devletinin yanında durmaktadır."

HUKUK IŞIĞI'NI KASDETTİM

Yıldırım, paylaşımını sildikten sonra yeni bir tweet attı. Yıldırım, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Şahsi Twitter hesabımda yaptığım paylaşımda kullandığım ibare maksadı aşan bir şekilde yorumlandı ve bundan büyük bir üzüntü duymaktayım. Gayem, AYM'nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı. Demokrasi dışı tüm oluşum, araç ve teşebbüsleri ima etmem asla söz konusu değildir."

YENİ AÇIKLAMA

Öğle saatlerinde yeni bir açıklama yapan Engin Yıldırım şu ifadelere yer verdi:

''Dün gece paylaştığım mesajda maksadını aşan ifadeler kullanmış olmaktan dolayı üzüntü duymaktayım. Kasıtlı olarak hukuk veya demokrasi dışı bir olguya atıf yapmam söz konusu değildir. Hukuk ve demokrasi karşıtı her türlü girişimin karşısında olduğum izahtan varestedir. Mesai sonrası Anayasa Mahkemesi bahçesinde yaptığım yürüyüşün ardından çektiğim fotoğrafı hukuk dışı herhangi bir imada bulunmaksızın paylaştım. Kasıtlı olarak demokrasi ve hukuk dışı hiçbir imada bulunmayacağım şahsımı tanıyan herkesçe malumdur. Ancak insani bir yanılgı ile yanlış yorumlanmaya müsait şekilde paylaştığım mesaj dolayısıyla kamuoyundan özür diliyorum.''

NE OLMUŞTU?

AYM üyesi Engin Yıldırım, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu hakkında AYM'nin verdiği 'yeniden yargılama' kararını tanımamasına dün gece kişisel Twitter hesabında bir gönderme yaptı. AYM binasının fotoğrafını 'Işıklar yanıyor' notuyla paylaşan Yıldırım'ın bu mesajı, birçok kişi tarafından 'darbe iması' olarak yorumlandı. İçişleri Bakanlığı, tartışma yaratan bu paylaşıma 'Işıklarımız hiç sönmüyor' diye yanıt verdi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de "Vesayet özlemi içinde olanlar, hukuk adına konuşma ehliyetini yitirirler. Işıkları millet açar, millet kapatır" tepkisini gösterirken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "AYM üyeleri arasında belli ki vesayet özlemi çekenler var. Kimse merak etmesin; milletimiz feraset sahibidir, lüzumsuz ışıkları söndürmeyi iyi bilir" ifadesini kullandı.

ÇATAKLI'DAN İSTİFA ÇAĞRISI

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı da Yıldırım'a istifa çağrısında bulunduğu paylaşımında "Dün 'Genelkurmay'ın ışıkları yanıyor' diyerek darbecilere selam çakanların bugün görevini üstlenenler bir saniye durmasın, istifa etsin" ifadesine yer verdi.


Etiketler: AYM

Diğer TÜRKİYE haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.