Bugün: 03.06.2020

BAÇEP ve GÜMÇED DEVREDE

BAÇEP ve GÜMÇED DEVREDE
BAÇEP Başkanı Ata ve GÜMÇED Temsilcisi Arıcan, biraraya gelerek, çevre ve insan sağlığıyla ilgili son gelişmeleri değerlendirdiler.03.10.2013 16:05
Bandırma Çevre Platformu Başkanı Hüseyin Ata ile Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği Bandırma Temsilcisi  Engin Arıcan, biraraya gelerek Bandırma ve bölgede yaşanan son gelişmeleri ve  Bandırma Şirinçavuş köyünde kurulması öngörülen termik santral  olayını ele aldılar.

Edincik Belediye Meclis üyesi ve BAÇEP Başkanı, Çevre teknisyeni Hüseyin Ata, şöyle dedi:
" Bandırma`da  bugün için en öncelikle sorunların başında iki konu geliyor. Birincisi, BANVİT`in  Külefli köyü mevkiinde bulunan  büyükbaş hayvan çiftliğinden çıkan hayvan gübrelerinin firma tarafından arazilere denetimsiz dökülmesinin yarattığı aşırı  sinek porülasyonu ve çevresel sonuçları. İkincisi ise, Şirinçavuş`a kurulması öngörülen termik santral.  Termik santral olayı Bandırma ve bölgemiz için yeni bir konu olmaktan uzak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İl Çevre Müdürlüğıüne bu yaırımla ilgili  ÇED amaçlı yatırım projesini 10 Ekim tarihine kadar öncelikle inceleyeceğiz. BAÇEP  ve GÜMÇED bunun sonucunda görüşlerini olgunlaştıracak ve 10 Ekim`de Şirinçavuş`da gerçekleştirilecek ÇED toplantısına buna göre katılacak."

BAÇEP kurucularından ve GÜMÇED`in Bandırma Temsilcisi Engin Arıcan ise, şöyle dedi:
"Şirinçavuş`a kurulması düşünülen termik santral olayı gündemimize girdiği andan itibaren Bandırma`da ve bölgemizdeki tüm çevre dostlarını, siyasi parti temsilcilerini, sivil toplum örgütü temsilcilerini, yerel yönetimi uyardık. Genel olarak, hemen herkes konu karşısındaki hassasiyetini ve ilgisini ortaya koydu. BAÇEP ve GÜMÇED`in çevre ve insan sağlığı konusularında başından beri ilkesel bir duruşu var. Çevre ve insan sağlığıyla ilgili tüm sorunlara siyaset üstü bir anlayışla yaklaşıyor ve sorunları bu temelde kucaklıyoruz. Bu konuda da  özellikle  kamuoyunu ve paydaşlarımızı uyarmayı görev kabul ediyor, tüm çevre dostlarını bu eksende bir araya gelmeye,BAÇEP ve GÜMÇED  çatısı altında toplaşmaya davet ediyoruz."

BAÇEP Başkanı Ata ve GÜMÇED Temsilcisi Arıcan, termik santral ve benzeri son gelişmelerle ilgili kamuoyunun ve tüm çevre dostlarının şunları dikkate alması ve kamuoyunda tartışılması gerektiğini ifade ettiler:

1- Özellikle Balıkesir ve Bandırma`da son aylarda,Edincik`ten başlayarak Biga ve Çanakkale`ye kadar uzanan ve sahil şeridini de içine alan hat boyunca yoğun bir sanayileşme olacağına dikkat edilerek,nüfusun da buna uygun olarak patlayacağına  vurgu yapılmaktadır. Bu tartışmalar kapsamında;

a-) Edincik`ten başmalarak bölgedeki yerleşim yerlerinde yaşayan, tarımve haycancılık,balıkçılık yapan hiç kimse ile bölgenin kaderi ciddi anlamda konuşulmamakta, bilgi verilmemekte,hiçbir şey sorulmamakta ve tam olarak bölgede ne yapılacağı da anlatılmamaktadır. Bölgeye biçilen ekonomik rol, bölge insanının iradesi ve katkısı olmadan, keyfi ve dayatmacı bir anlayışla şekillendirilmek istenmektedir. Bu öncelikle demokratik bir yaklaşım değildir.

b-) Bir süredir hazırlanmakta olan 1/100 000`lik Çevre Planı  taslağında, Edincik`ten başlayarak Kara Biga`ya kadar olan bölge sanayi yatırım bölgesi olarak belirlenirken, yine konu kamuoyunda demokratik bir zeminde konuşulup,tartışılmamış, bölgedeki yerleşim yerlerinin , sivil toplum örgütlerinin ilgisi ve bilgisi dahi olmadan bir plan dayatması ve oldu-bittisi içersine girilmek istenmektedrir.

c-) Edincik`ten başlayarak Biga`ya kadar olan bölgede ve kıyı şeridinde sanayi yatırımları için planlamalar yapılırken, ilgili bölgenin tarihi, kültürel,coğrafi,turistik, ekonomik özellikleri ve zenginlikleri bir yana bırakılarak; söz konusu bölgenin, çevresindeki diğer bölgelerle ilişkisi ve etkileşimi göz ardı edilerek haüreket edildiği zannı kamuoyunda yaygın bir kanıdır.

d-) Edincik-Biga arasındaki bölge ve kıyı şeridinin sanayi yatırımları için tahsis edilmesi bile tam olarak çevre planlarında resmileşmemişken, uzun bir süredir bölgenin astronomik rakamlarla arazi sahiplerinden  satın alınması ve adeta yağmalanması dikkat çekicidir. Bölgede bu şekilde bugüne kadar on binlerce dönüm arazi sessiz sedasiz  bille ellerde toplanmakta ve Devlet, ilgili kamu kurum ve kuruluşları bu gelişmeleri sadece izlemekle yetinmektedir. Bu da kamuoyu açısından bir başka kaygı nedenidir.

e-) Öngörüldüğü ve kamuoyuna yansıdığı şekliyle Edincik-Biga arasında yaşanacak sanayi yatırımları sonucunda başta Gönen Ovası ve Gönen Çayı olmak üzere, Erdek Körfezi ve Kapıdağ  olumsuz etkilenecek bölgeler durumundadır. Bu bölgelerde tarım ve hayvancılık büyük zararlar görecek, Körfez hızla doğallığını yitirecek, Kaıpıdağın geleceği risk altına sokulurken,  balıkçılık ve turizm karanlık bir gelecek içersine sokulacaktır. Bugüne kadar son sanayi yatırımlarıyla Erdek Körfezi`nde deniz suyundaki ısınma oranları, deniz florası ve faunasının bu gelişmelerden olumlu ya da olumsuz yönde etkilenip etkilenmediği konsunda hiçbir bilimsel çalışma yapılmamıştır. Acilen TÜBİTAK, Erdek körgezi ve çevresinde bu konuda bilimsel bir araştırma  ve inceleme yapmalıdır.

f-)  Edincik-Biga sahil şeridinde sanayi yatırımı arzusunda olan firmalar, deniz ulaşım kolaylıklarını  da öngörerek, bu alanda yatırım yapmayı gözetmektedirler. Öngörülen yatırımların gerçekleştirilmesi durumunda, Erdek Körfezi, limanlardan geçileyecek hale gelecek, diniz ulaşımı ve trafiği başlı başına yeni sorunları beraberinde getirecektir. Erdek Seyikgazi mevkiinde Deniz Donanma`nın da varlığı düşünüldüğünde bu trafik, çok yönlü irdelenmelidir.

g-)BAÇEP ve GÜMÇED, sanayileşmeye ve sanayi yatırımlarına karşı olan, demokratik  kitle örgütlülükleri ve yapıları değildir. BAÇEP ve GÜMÇED için temel sorun, sanayi yatırımlarının insan ve doğanın sağlığını gözeterek gerçekleştirilmesi; gerekli her türlü  insan ve çevre sağlığıyla ilgili önlemin  alınması;  ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının denetim görevlerini layıkıyla yapmalarıdır.
Etiketler: BAÇEP_GÜMÇED

Diğer TÜRKİYE haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.