Bugün: 30.11.2020

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN:SUNİ GÜNDEM..!

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN:SUNİ GÜNDEM..!
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a yönelik Ayasofya'daki hutbe üzerinden başlatılan saldırılarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kalın, "Bura üzerinden bir rejim tartışması başlatmak suni bir gündemdir. Türkiye'nin böyle bir gündemi yok." dedi.28.07.2020 14:01

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a yönelik Ayasofya'daki hutbe üzerinden başlatılan saldırılarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İbrahim Kalın'ın açıklamalarından satır başları;

Ali Erbaş hocanın hutbesinde Atatürk'e dil uzatılması söz konusu değil. Atatürk vakfiyeyi kaldırmış birisi değil. Dönemin şartlarında müze olarak kullanılması için bir karar verilmiş. Tekrar camiye dönüştürülmesiyle ilgili araya bir süre girmiş. Burada Atatürk'e lanet okudu demek iyi niyetli olmaz. Müzeye çevrildikten sonra da Ayasofya korunmaya devam etmiş, bir müze olarak korunmuş. Burada biz de böyle bir şeyi asla kabullenmeyiz. Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin banisidir. Ona bırakın Ayasofya gibi bir yerde, herhangi bir yerde lanet okunmasını doğru kabul etmeyiz.

Bura üzerinden bir rejim tartışması başlatmak suni bir gündemdir. Türkiye'nin böyle bir gündemi yok. Bizim amacımız halkın demokratik iradesine dayalı tam bağımsız, 2023'te Türkiye'yi olması gereken yere getirmek olmalıdır. Bunlar suni tartışmalardır.

Atatürk'e dil uzatıldı demek, hilafete gidelim demek, bu başarıyı gölgelemek olur.

HİNDİSTAN'IN CAMİYİ HİNDU TAPINAĞINA ÇEVİRME KARARI

Oradan bir Hindu tapınağı olduğuna dair bir rivayet olmakla beraber orada arkeolojik bir veri yok. Orada tarihi bir tapınak yoktur sonradan icat edilmiş bir durum.

Başka ülkelerde buna tevessül ederse bunun önünü alamayız.

AYASOFYA KARARI SONRASI TEPKİLER

Benim gördüğüm tepkileri ilki başlık altında toplamak mümkün.

Birincisi burası dünya mirası öyle kaldın ikincisi Müslüman olmayanlar nasıl ziyaret edecek. Bunların ikisinin de cevabını verdik.

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ SANSÜR MÜ GETİRECEK

Sansür olarak algılayanlara saygı duyuyorum daha iyi izah etmemiz lazım. Sosyal medya kuruluşları ticari kuruluşlardır.

Gerçek hayatta olduğu gibi bir hizmet sunuyorlar. Bu hizmeti sunarken karşılaşılan sorunlar karşısında bir muhatap olmak durumunda.

Bir ticari ayağı var. Vergi ödemeleri gerekiyor. İkincisi de içerikle ilgili paylaşılan oradaki trafikle ilgili kişisel hakların korunmasıyla ilgili hukuki muhataplık olması gerekiyor.


Etiketler: CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN

Diğer TÜRKİYE haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.