Bugün: 31.10.2020

HARİTALARLA TÜRKİYE-YUNANİSTAN GERÇEKLERİ

HARİTALARLA TÜRKİYE-YUNANİSTAN GERÇEKLERİ
Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'ın 12 Eylül 2020 tarihinden itibaren Doğu Akdeniz'de ve Ege Denizi'nde gerilimi artırıcı adımlarının yer aldığı haritaları paylaştı.14.10.2020 15:43

Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden, Yunanistan'ın 12 Eylül 2020 tarihinden itibaren Doğu Akdeniz'de ve Ege Denizi'nde gerilimi artırıcı adımlarının yer aldığı haritalar ve slaytlar paylaşıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Oruç Reis sismik araştırma gemisi, rutin bakım ve ikmal işlemleri için 12 Eylül 2020 tarihinde Antalya Limanı’na intikal etmiştir. Oruç Reis ile birlikte, meşru müdafaa amacıyla Oruç Reis’e refakat eden Deniz Kuvvetleri unsurları da rutin faaliyet programlarının icrasına dönmüştür.

Oruç Reis’in limana dönüşünün hemen ardından Yunanistan, 13 Eylül 2020 tarihinde Meis Adası’na Deniz Kuvvetleri unsurları konuşlandırmıştır. Bu tarihten itibaren muhtelif unsurlar Meis’te konuşlu bulunmaya devam etmektedir.

14-18 Eylül 2020 tarihleri arasında Yunanistan ve ABD, Yunanistan’daki Türk azınlığın yaşadığı Batı Trakya’da ortak tatbikat düzenlemiştir. Yunan ordusuna ait Leopard tankları ve ABD ordusuna ait M1 Abrams tankları ile İskeçe’de Petrohori Köyü yakınlarında tatbikat gerçekleştirilmiştir. Halihazırda gerginliğin yükselişte olduğu bir dönemde Türkiye’nin tatbikatı erteleme çağrılarına rağmen, ağır silahların kullanıldığı tatbikat icra edilmiştir.

15 Eylül 2020 tarihinde Yunanistan, silahsızlandırılmış statüde bulunan Sakız Adası’nda askeri tatbikatlar düzenleneceğini bir NAVTEX ile duyurmuştur.

23-24 Eylül 2020 tarihlerinde Yunanistan, aynı şekilde silahsızlandırılmış statüde bulunan Limni Adası’nda atış eğitimleri icra etmiştir.

Yunanistan, SakızİstanköyRodos ve bu bölgede bulunan diğer adalar dahil olmak üzere silahsızlandırılmış statüdeki adalar etrafında hava tatbikatları gerçekleştirmekten de imtina etmemiştir. 27 Eylül – 2 Ekim 2020 tarihleri arasında uluslararası hava sahasındaki geniş bir alanı da etkileyen tatbikatlar için bir NOTAM (Havacılara Duyuru) (A2735/20) yayımlanmıştır.

1 Ekim 2020 tarihinde Yunanistan, biri 6 Ekim, diğeri ise 8 Ekim 2020 tarihinde düzenlenmek üzere Doğu Akdeniz’de Meis Adası’nın güneyinde kalan bölgelerde askeri eğitimlerin icra edileceğini duyurmuştur.


Etiketler: DIŞİŞLERİ

Diğer TÜRKİYE haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.