Bugün: 18.09.2020

KAFTANCIOĞLU'NUN ATATÜRK ALERJİSİ

KAFTANCIOĞLU'NUN ATATÜRK ALERJİSİ
Mustafa Kemal'in askerleriyiz' yerine 'yoldaşlarıyız' demeyi tercih eden CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu konuşmasında Atatürk'ten sadece 'Mustafa Kemal' diyerek bahsetti. Gerekçesi sorulduğunda 'İsimleri kategorize etmeyelim' yanıtını verdi14.09.2020 14:37

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun CHP'nin 97. kuruluş yıldönümünde yapılan toplantıda Atatürk adını kullanmaması dikkat çekti.

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, 9 Eylül günü internet ortamında yapılan Taksim Toplantıları'nın onur konuğu oldu. Toplantının ayrıntılarını Sözcü yazarı Serpil Yılmaz kaleme aldı. Yazıya göre, Kaftancıoğlu toplantıda yaklaşık 1,5 saatlik bir konuşma yaptı. Konuşmasında Atatürk'e atfen üç kez ‘Gazi Mustafa Kemal’ ismini kullandı. Kaftancıoğlu'nun Atatürk dememesi katılımcıların gözünden kaçmadı. Eski Meclis Başkanvekillerinden gazeteci Uluç Gürkan Kaftancıoğlu'na “Atatürk adını kullanmamak tercihiniz mi?” sorusunu yöneltti. Kaftancıoğlu bu soruya şu yanıtı verdi:

“Kişilerin isimlerinden söz ederken, belirli alışkanlıklarla bunların özel atıflarla kategorize edilmesine karşıyım. Yıllardır kullandığım gibi bu şekilde ifade etmek, kendimi ait hissettiğim bir ifade olduğu için tercih ediyorum.”

Daha önce de “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganına karşı çıkan Kaftancıoğlu’nun tutumu tartışmalara neden oldu. Olayın duyulması üzerine bazı CHP’liler Kaftancıoğlu için “CHP’li olmayan CHP’li” ifadesini kullanırken, Kaftancıoğlu’nun CHP’den çok HDP’ye yakın olduğunu söylediler. Eski bir CHP Genel Başkan Yardımcısı da Aydınlık’a yaptığı açıklamada Genel Merkezin tutumuna vurgu yaptı; Erdoğan’a Atatürk demediği için eleştiri yapanların kendi il başkanlarına ses çıkarmamalarının çelişki olduğunu ifade etti.

'CHP’YE ÜYE BİLE OLMAMALI'

Daha önce CHP’den milletvekilliği yapmış olan Uluç Gürkan da, Serpil Yılmaz’a açıklamasında şunları söyledi:

“Cevabı hiç anlamlı değil. Kasıtlı kullandığını da itiraf ediyor. Bu tutumdan ‘Kurtuluş Savaşı'nın lideri tamam; Cumhuriyet devrimlerine hayır' anlamı çıkar. Atatürk ifadesine kendini ait hissetmeyen birisinin bırakın parti kademelerinde yönetici olmayı, CHP'ye üye bile olmaması gerekir. CHP Tüzüğü'nün birinci maddesi Atatürk'ü ebedi kurucu başkanı kabul eder’ diyor.”

Eski CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Mustafa Kemal’in askeri olmayı reddeden Atatürk soyadı ile de sorunlu bir CHP il Başkanı” ifadelerini kullandı.

REDDEDEMEDİ ÜSTÜNE BİR DE SUÇLADI!

Yazıyla ilgili dün sosyal medya hesabından açıklama yapan Kaftancıoğlu, içeriği yalanlamadı ama çarpıtıldığını savundu. Yazının kendisini hedef almak amacıyla yazıldığını öne süren Kaftancıoğlu, Atatürk ifadesini kullanmamasını eleştirenleri 'Kenan Evren Atatürkçüsü' ilan etti:

“Şahsımı Kenan Evren'in sözde Atatürkçülüğünden ayrıştırma çabamı bazıları anlamamazlıktan gelebilir ama başta CHP'liler olmak üzere halkımız beni de partimi de gayet iyi anlamaktadır. Atatürk'ü statik, donmuş yorumlara hapseden cuntacılara ve bugünün idealar dünyasındaki şaşkınlara karşı hep ileriye bakan, aklı, bilimi ve devrimciliği öne çıkaran dinamik Mustafa Kemal Atatürk'ü sahiplenmeye devam edeceğim.”  


Etiketler: CHP

Diğer TÜRKİYE haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.