Bugün: 03.06.2020

ÖDEMELER 6 AY ÖTELENDİ

ÖDEMELER 6 AY ÖTELENDİ
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Nisan, Mayıs ve Haziran'da muhtasar ve KDV beyannameleri ödemesi 6 ay öteleniyor. (Vergi) 'Mücbir sebep'e giren sektörler belirledik" ifadelerini kullandı.24.03.2020 13:08

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni tip koronavirüsrn(Kovid-19) salgınının neden olduğu ekonomik tahribata karşı devreye aldıklarırnEkonomik İstikrar Kalkanı tedbirleri kapsamında vergi süreçleri bakımındanrnmücbir sebep hükümlerinden faydalanacak mükellefler için bir genel tebliğrnhazırladıklarını belirterek, "Tebliğle mücbir sebep hali kapsamındakirnsektörleri ve altında yer alan iş kollarını belirledik. Sektörlerin dışında,rnticari, zirai kazanç sahibi veya serbest meslek erbabı olan tüm gelir vergisirnmükellefi 1,9 milyon vatandaşlarımızı da mücbir sebep hali kapsamınarnaldık." ifadelerini kullandı.

rnrn

Bakan Albayrak, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Kovid-19rntedbirleri kapsamında alınan bazı kararları açıkladı.

rnrn

Salgının ekonomik tahribatına karşı Ekonomik İstikrarrnKalkanı tedbirlerinin uygulamaya konulduğunu hatırlatan Albayrak, "Vergirnsüreçleri bakımından mücbir sebep hükümlerinden faydalanacak mükellefler içinrnbir genel tebliğ hazırladık.Tebliğle mücbir sebep hali kapsamındaki sektörlerirnve altında yer alan iş kollarını belirledik. Sektörlerin dışında, ticari, zirairnkazanç sahibi veya serbest meslek erbabı olan tüm gelir vergisi mükellefi 1,9rnmilyon vatandaşlarımızı da mücbir sebep hali kapsamına aldık."rndeğerlendirmesinde bulundu.

rnrn

BEYANNAME ÖDEMELERİNE ÖTELEME

rnrn

Sektörlere yönelik sağlanan kolaylıklara dikkati çekenrnAlbayrak, şu bilgileri verdi:

rnrn

"Tebliğle belirlenen sektörler için nisan, mayıs vernhaziranda muhtasar ve KDV beyannamelerine ilişkin ödemeleri 6'şar ayrnöteliyoruz. Bu aylarda verilmesi gereken muhtasar ve KDV beyannameleri dernverilmeyecek. Bu beyannameleri 27 Temmuz'a erteliyoruz. Diğer taraftan İçişlerirnBakanlığı genelgesi sonrası, 65 yaşın üzerinde olması ya da kronik rahatsızlığırnbulunması nedeniyle sokağa çıkamayacak olan vergi mükellefi vatandaşlarımızınrnbeyanname ve ödemeleri yasağın sonuna kadar ertelenmiştir."

rnrn

Bakan Albayrak'ın mesajında paylaştığı infografikrniçeriklerinde, serbest meslek erbabı çiftçi, terzi, manav, avukat, malirnmüşavir, mimar, mühendis, doktor, dişçilerin de söz konusu mücbir sebeprnhalinden faydalanacağı kaydedildi.

rnrn

MÜCBİR SEBEP HALİNDEN FAYDALANACAK SEKTÖRLER

rnrn

Söz konusu tebliğ hükümlerinde yer alan mücbir sebeprnhalinden faydalanacak sektörler ve mükellef grupları şöyle sıralandı:

rnrn

"1- Perakende Ticaret ve Alışveriş Merkezleri: Market,rnbüfe, bakkal, şarküteri, manav, dondurmacı, tuhafiye, kasap, inşaat malzemelerirnsatışı, küçük ev eşyaları ile beyaz eşya satışı, mobilya satışı, ev tekstili,rnkitap ve kırtasiye, gazete ve dergi, ayakkabı ve giyim eşyası perakende satışı,rnoyuncakçı, tıbbi ve ortopedik ürünler, eczane, kuyumcu, çiçekçi, pazarcılar,rnbalıkçılar, pastane ve fırınlar, kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinin satışı,rnhalkla ilişkiler faaliyetleri ve benzeri her türlü ürünün perakende olarakrnsatışına yönelik faaliyetler ile alışveriş merkezleri ve buralarda perakende satışrnfaaliyetinde bulunanlar.

rnrn

2- Demir Çelik ve Metal Sanayisi: Demir, çelik, alüminyum,rnbakır, kurşun, çinko, kalay imalatı ile bunların imalatçılar tarafından satışı.


Etiketler: BERAT ALBAYRAK

Diğer TÜRKİYE haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.