Bugün: 23.09.2020

“BİZ VE ONLAR”

Seni bugün daha da çok özledik GAZİ PAŞAM!
PKK’nın bölmeyi başaramadığı Türkiye yaklaşık iki haftadır gece gündüz devam eden ‘Ağaç Direnişi’, ‘Park Direnişi’, hatta ‘Adı konulamayan’ her vatandaşın kendi kafasının içinde adını koyduğu bir direnişe sahne oldu. Çocuk, genç, yaşlı hatta bebekler bile direnişe alet oldu. edildi... 
Özgürlük çığlığı atarken, GEZİ PARKINA TAŞIDIĞIMIZ BEBEKLERDEN, ÇOCUKLARDAN İZİN ALMADIK, ONLARIN ÖZGÜR FİKRİNİ SORMADIK.. ONLARIN ADINA KARAR VERDİK.. 
Ama biz halkız..! Özgürlük der, bütün cehaletimizle  BEBEKLERİN, ÇOCUKLARIN O MASUM YÜREKLERİNİ KENDİ ÖZGÜRLÜKLERİMİZ UĞRUNA HİÇE SAYARIZ.
 Kimze kızmasın..!
Çocuklar, Bebekler adına karar verme özürlüğümüz asla olamaz.! 
Neyin direnişi? Ağaç mı? Park mı? 
Her kafadan başka bir ses... 
Karşıyız karşı herşeye karşı...
Neye karşı olduğunu , ne yapmak istediğini, ne için yola çıktığını bilmiyor ve bir gayen yoksa Deniz Gezmiş’lere, Che Guavera’lara nostaljik bir devrim lideri anlayışıyla bakıyor ve mücadelelerine dair üç beş satır okuyup, barda kafede, üniversite kampüsünde duydukların özenti halinde sadece bir kıvılcımdan ibaret olmuşsa içinde, yapabileceğin sadece ‘gaza gelmek’ olur. Çarşı pazar karışır..!
Devrim adına yapılıyorsa bu; 
Devrim bir AŞK’TIR.. 
KOR GİBİ YANAN BİR YÜREK İSTER..!
Mantık ister ! Akıl ister!  Strateji ister. Örgütlü bireyler ister DEVRİM.. 
her kafadan çıkan boş seslerle ne devrim olur, ne de mücadele...

HER ŞEYE RAĞMEN;
Örgütlü ya da örgütsüz yüzlerce genç, kullanılmış olsun ya da olmasın, taleplerinde haklı olsun ya da olmasın, FEODAL BASKININ KIŞKIRTICILIĞIYLA sokağa çıkmış, EN TABİ HAKKI OLAN EYLEM HAKKINI KULLANARAK SESİNİ DUYURMAYA ÇALIŞMIŞTIR.
gizli yasakların halka dayatıldığı bir sistemde yasaklar elbette ki kışkırtıcı olur. EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİN ise MİLLET DEDİĞİNİZ işçi, sanayici, memur, çiftçi, işsiz, öğrenci, çocuk , bebek... vs. den ibarettir. BİZ BİR MİLLETİZ; yediden yetmişe topyekün bir millet..!
Sayın Başbakanın “BİZ VE ONLAR” diye ikiye böldüğü bir millet asla değiliz.. 
BİZ KİM VE NE DEMEK? 
ONLAR KİM VE NE DEMEK?
talihsiz bir tabirdir bu..!
Bir ülkenin Başbakanı statüsünde Olmak demek; MEYDANLARDAKİ EYLEMCİ VATANDAŞI DA, “BİZ” DİYE TABİR ETTİĞİNİZ AKP’Lİ  VATANDAŞI DA, MARJİNAL TABİR ETTİĞİNİZ VATANDAŞI DA EŞİT DÜZEYDE KUCAKLAYABİLMEK DEMEKTİR.!
Gezi Parkı’nda eylem yapanlar da HALK ÇOCUKLARIDIR. BİZİM EVLATLARIMIZDIR.. BU VATAN TOPRAĞININ EVLATLARIDIR.
Bir başka bakış açısı da;
Çoğunun yaşları gereği askerlik çağı bile gelmemiştir. Şimdi haklı ya da haksız, tu kaka, marjinal, vatan haini gibi görülen bu çocuklar , zamanı gelip askere çağrıldığında VATANDAŞ OLDUKLARI HATIRLANACAK! ÖYLE DEĞİL Mİ?
Yaşananlar ve yaşatılanların TASARLANMIŞ BİR KÜRESEL SENARYO olduğunu varsaysak bile, gençlerin bu oyuna alet edildiklerini düşünsek bile, gençler inançları uğruna kullanılmış olsalar bile, kışkırtılmış olsalar bile,  ÜLKEDE DEMOKRASİ VARSAYILDIĞINDA, EYLEM HAKKI ZATEN VARDIR. Ancak SÖZDE DEMOKRASİ VARSA BİR ÜLKEDE, DEVLETİN ŞİDDET HAKKI KAÇINILMAZDIR. Bu da; sözde demokrasinin, baskıcı sistemin, feodal, muhafazakâr, çağdışı yaşam biçiminin göstergesidir.
Dünyanın Küresel oyuncağı haline gelmiş Türkiye’de ihtilale zemin mi hazırlandı? diye düşünmek bile istemiyorum.
Genç kuşak, çok okuyup, çok araştırmalı, bilgi donanımlı olmalı. kışkırtmaların maşası olmamalı.. Çocuktuk bir çoğumuz postal sesleri radyolardan duyulduğunda. Siyah beyaz televizyonlarda gördük Evren Paşayı, yüzlerce genç, dolu dolu yürekleriyle, birikim dolu kafalarıyla, sağlam duruşlu  ve inançlı o devrimci gençlik haklı davaları uğruna faşizmin gerçek yüzüyle tanıştılar hücrelerde... O dönemlerin YALNIZCA KOMİNİSTLERİ YA  DA SOSYALİSTLERİ DEĞİL, FAŞİSTLERİ DE O FAŞİSZMDEN NASİBİNİ ALDI NE YAZIKKİ...
Onların, Gezi Parkı’nda ‘heryer taksim, heryer direniş’diye bağıranlardan çok büyük bir farkları vardı; KAHROLSUN EMPERYALİZM!
KAHROLSUN AMERİKA!
 Ne yazık ki bugün genç kuşak perdenin arkasındaki gerçeği görmek yerine, ülkesine sahip çıkmak yerine, sağcısıyla solcusuyla birbirine kenetlenmek yerine, ortalığı boş yere cehenneme çeviriyor...
 Topçu Kışlası; Zamanında Şeriat özlemcilerinin örgütlenme yeri değil miydi? Mustafa Kemal’in Çağdaş Türkiye Cumhuriyetini kurabilmek için verdiği çok yönlü mücadele, tartışılmaz devrimleri, üstün ve öngörüleri muhteşem dünya liderliği, elbette ki büyük rol oynamıştır bu aşamada.

Mustafa Kemal’in kabrini ziyaretimde ağlayarak incelediğim iki bölüm vardı; Biri, ÇANAKKALE MÜCADELESİNİN MATERYALLERİ, diğeri; MUSTAFA KEMAL’in KİTAPLARI...
Çoğu bin, ikibin sayfalık kitaplar.. aklınıza gelebilecek her ülkenin ayrı ayrı tarih kitapları... Türk Tarihinin dibine kadar inerek incelenmiş kitaplar... aklım durdu.. kara kalemle önemli noktaları çizilmiş Fransızca kitaplar.... ve dahası...
şöyle bir ibare yazıyordu; Ataürk’ün okuduğu kitapların sayısı üç bin..! İnanasım gelmedi.. eksikti bu sayı... matematiksel bir yanılsamaydı. ortalama bir kitabı üçyüz sayfa saydığımızda, raflardaki bin sayfalık , ikibin sayfalık ve ebatları büyük kitaplarla karşılaştırdığımızda ne yazıkki eksik kalıyordu bu sayı... GERÇEK RAKAM; YAKLAŞIK ‘ON BİN KİTAP’A TEKABÜL EDİYORDU.. Asıl olan kaç sayfa okuduğuydu Mustafa Kemal’in... 
Bir ömüre nasıl sığar bunca sayfa? Üstelik savaş, açlık, sefalet ve cephe..!
O’na ‘ayyaş ‘ damgası vurabilmek, düşünemeyen insanlar için en kolay yoldur.. 
O, ‘İNSAN MUSTAFA KEMAL’Dİ’ RAKI SOFRASINDA..
O, ‘MÜCADELE ADAMI VE DÜNYAYA HÜKMETMİŞ BİR LİDER, BİR KOMUTANDI CEPHEDE...
O, ÖNGÖRÜLERİ ÇOK YÜKSEK, BİLGE, DÜŞÜN VE FİKİR ADAMIYDI TÜM DÜNYANIN HAYRAN OLDUĞU...
O, ÜSTAD’TI...
O,  İKTİDARIN RAHAT KOLTUKLARI YERİNE,CEPHEDE, MİLLETİNİN ARASINDA, HALKININ YÜREĞİNDE TAHT KURDU..
GAZİ PAŞASIYDI TÜRK MİLLETİNİN...
VE ANCAK O, MİLLETİNİN ÖNÜNDE EĞİLMEYİ BAŞARABİLECEK KADAR TEVAZU SAHİBİYDİ “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” SÖZLERİYLE...

Yükselen yeni nesile tüm yüreği ve inancıyla güvenen ve güven veren ANCAK O OLABİLİRDİ...
O’nun gençlere güveni sonsuzdu. O herkesi herşeyi kucaklayan; O, O’na ayyaş diyenleri dahi kucaklayacak kadar tevazu sahibi yürekli inançlı bir ÜSTAD idi.. 
VE ÜSTADLIK DA EN ÇOK O’NA YAKIŞIRDI.


Seni bugün daha da çok özledik GAZİ PAŞAM!
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2232