Bugün: 09.07.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • BU RAHATLIĞI NEREDEN BULUYORSUNUZ?

BU RAHATLIĞI NEREDEN BULUYORSUNUZ?


Otobüs durağı mı ?

Yolcu durağı mı?

Otopark mı?

Duraklama yeri mi?

Nedir? Adını koyamadım. Apollo -11 Ay’a çıkalı neredeyse yarım asır olmuş, Ay’a ilk insan 1969 yılında ayak basmış, biz geri kalmış toplum statüsünden çıkamamışız. Vatandaş kendi kuralını kendisi koyuyor bizim ülkede. Kural da neymiş?..  Kim takar yasaları...

Yeşil mi yanmış? Sinyalizasyon da neymiş...

Biz herşeye kırmızı ışık yakar, kuralsız yaşamayı yeğleriz.

“Cezaların faturası cep yakıyor” dediğinizi duyar gibi oldum. Vah vah... Az bile yakıyor. Daha da yakmalı... Şöyle okkalısından cebiniz yanmalı ki aklınız başınıza gelsin.

Trafik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım.! Uyalım ama uyarmayalım! ehliyeti alırken trafiğin her türlü kuralı öğretiliyor, uyarmak zorunda mıyız? Direksiyon başına geçen kesinlikle uymak zorundadır. Uymuyor mu?

dediğim gibi CEBİNİ OKKALI BİR ŞEKİLDE YAKACAK CEZA FATURASINI KESECEKSİN. ki şöyle bir titreyip kendine gelsin. Gaz pedalına basarken ayağı titresin, otobüs durağına saatlerce park etmeye yeltenecekken yüz kere düşünsün. Yayalara geçiş hakkı veren yeşil ışık yandığında, insanları ortadan bölüp geçmeye çalışırken “yapmamalıydım” diyerek gelecek cezayı düşünsün.

Bir değil, iki değil, yüz değil... Hemen hergün küfürü yemekten zevk mi alırsınız ki; Yayalar da kural tanımıyor. Sürücüler de...  Kırmızı ışıkta durması gereken yayaların çoğunun umurunda bile değil, atıyor  kendini caddeye. Ardından korna sesleri... Yayalara da ceza kesilmeli. Bunlar toplum düzenini ve bir kentin düzenini altüst eden görüntüler.  Yayalar da sürücüler de uyarmakla değil, cezayla akıllanır. Keşke eğitimle olabilseydi bu.. Ne yapalım; yayalara da sürücüler gibi yaya kursu mu açalım. ?

Apollo çıkmış Ay’a, bizim vatandaş kalmış düz yolda yaya.

Toplu taşıma araçlarına ait otobüs duraklarının ise yolcu durağı mı, park yeri mi, duraklama yeri mi, ne  amaçla kullanıldığı belli değil. Herkes aklının estiği gibi kullanıyor.  Atatürk Caddesi, Kurtuluş Caddesi, Konaktur-Adliye otobüslerinin güzergahında 1510 sk.taki Happy Center’in on metre ilersindeki otobüs durağı trafik kurallarının hiçe sayıldığı  bir çok duraktan bazıları.

Atatürk Caddesinde Belediye’nin biraz ilerisindeki otobüs durağınının tam karşısında yine otobüs durağı olduğunu belirten B.B.O.İ. Otobüs Durağı yazan mavi tabela... Elbetteki otobüs durağı burası. Yolcu, otobüsü nerede bekleyecek? Tabelanın tam önünde-dibinde bir araba...duraklamamış, park etmiş. sürücüsü yok. park lambaları da yanmıyor. terkedilmiş.Öylece duruyor. Yine aynı durakta esnafın koyduğu bir tabure. Oda öylece duruyor. Aynı durakta tabelanın altında otobüs beklemek için duracak yer bulamadım. art arda sıralanmış arabalar park halinde. Bir yandan da Sanayi istikametinden çarşı merkezine gelecek otobüsü gözlüyorum. Otobüs yaklaştı, duracak yer bulamadı durakta. Caddeye çıkarak dur der gibi elimi kaldırdım. bindim.

İşin ilginç yanı, otobüs durağı tabelasının üç metre ilerisinde Balpark tabelası..? Otobüs durağı ile Balpark park yeri arasında en az 15 metre mesafe olmalıydı. Trafik mevzuatına göre Araçlar, otobüs duraklarına her iki yönden de 15 metre mesafe içinde park edemez.!

Kurtuluş Caddesinde de aynı, yasalara uymazlık. Yine bir mavi tabela B.B.O.İ. Otobüs durağı uyarısı yazıyor üstünde. Altında kocaman bir çöp konteyner’ı. Tabelanın tam dibinde yolcunun bekleyeceği, otobüsün duracağı yerde yine bir özel binek araç. sürücüsü yok, dörtlüler yanmıyor. terkedilmiş, parkedilmiş.  Toplu taşıma otobüsünün içindeyim. durağa yaklaşınca düğmeye bastım. Otobüs durağa yanaşmaya çalıştı ve durdu. kapı açıldı, inmekte zorlandım. Önümde bir araç ve çöp tenekesiyle yüz yüze geldim. ayağımı basacak yeri zor buldum. Böyle bir kuralsızlık rahatlık var mı?

Ve 1510 sokak(Konaktur-Adliye otobüslerinin güzergahı)taki otobüs durağı...

Burası sokak değil, işlek bir cadde. Happy Center’in yaklaşık on metre ilerisinde bir B.B.O.İ.Otobüs durağı. ve tam karşısında yine mavi bir tabela üzerinde B.B.O.İ. otobüs durağı uyarısı yazıyor. Belli ki otobüs durağı. Gelin görün ki, otobüslerin bu durakta durabilmesi, yolcu indirebilmesi çok zor. Tabelanın bulunduğu yerde küçük bir boş alan. İpini koparan durak murak dinlememiş sürekli park eder olmuş. Üç araçlık yer. çöp konteyner’ını saymıyorum bile.  Bir araç da tabelanın tam altına caddeye park etmiş (ki bu sürekli yapılıyor), Toplu taşıma otobüsü geliyor, duracağı durak zaptedilmiş. ya duraktan önce duruyor, ya duraktan sonra... Yasalar böyle çiğneniyor, toplumun, kentin düzeni böyle bozuluyor. Bandırma’nın trafiği berbat ya, düzelmez’ deyip geçiştirmek yerine kesin çözüm ve kesin kurallarla düzene sokulmalıdır. Yasalar uygulanmalıdır.

Trafik Mevzuatının, PARKETMENİN YASAK OLDUĞU YER VE HALLER 115’inci maddesinin A) bendi, 5)’inci maddesi: Kamu hizmeti yapan yolcu taşıtlarının duraklarını belirten levhalara her iki yönden 15 metre mesafe içinde park edilmesi yasaktır. diyor.

 

yine Trafik Mevzuatının, DURAKLAMANIN YASAK OLDUĞU YERLER 113’üncü maddesinin f) bendi: Otobüs, tramvay ve taksi duraklarında duraklamak yasaktır. diyor.

 

SİZ DEVLETİN YASALARINI DİKKATE ALMAYACAK ÜSTÜNLÜĞÜ VE RAHATLIĞI NEREDEN  BULUYOR SUNUZ?

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 536