Bugün: 09.07.2020

öKÜZ BİZDEN İYİDİR..


Toplu taşımanın toplumsal kurallarını öğrenemeyen, öğrenmek için çaba sarfetmeyen insanlar yığınıyız. Küçük eski minibüslerin şehiriçi toplu taşımada kullanıldığı o günleri hatırlarım; küçük ama yolcular kurallara uyar, genç yaşlıya yer verir, ayakta yolcu sayısı sınırlı ve rahattır. Bebek arabaları katlanarak toplu taşıma aracına konurdu. gürültü yok denecek kadar azdı.Şoföre sataşmalar olmaz mıydı? O zaman da olurdu tabi. Bebek arabaları toplu taşıma aracına konmaz mıydı? o zaman da konurdu ancak, katlanarak!..


Son söylenecek sözü baştan söylemeli; Keşke at arabaları toplu taşıma aracı olsa... Beygir kişnemesi, nal sesleri çok daha huzur verici...


Teknoloji geliştikçe, kentler modern çağa ayak uydurmaya çalıştıkça İNSAN DENİLEN VARLIĞIN RUHTAN- BEDENE HERŞEYİ BOZULUYOR. öküz bizden iyidir. İnsanlıktan nasip alacağımıza, öküz kadar bile olamıyoruz.


Merada yürür gibi kaldırımda yürüyoruz. (yürüyecek boş kaldırım bulursak...)

Gelelim toplu taşıma aracında nasıl davranacağını bilmeyen, adab-ı maşeret yoksunu insanımıza;

Aylardır gözlemlerim; Toplu taşıma aracı durağa yanaştı durdu. doğal olarak ön kapı açıldı. Otobüse binmek için sıraya girmiş yolcuların arkasından bir ses: “orta kapıyı açar mısınız!.” bakıyorum. iki adet bebek arabası, içinde iki bebek, anneler gayet rahat kendilerine özel tahsis edilmiş bir araçmış gibi sesleniyor... bebek arabalarını bindiriyorlar otobüse, içeridekilerden yardım alarak. yolcunun ve engelli araçlarının duracağı boş alan iki adet açık vaziyetteki yayla gibi bebek arabasıyla doluyor.

Be görgüsüz, hiç mi duymadın, hiç mi otobüslerin ön kapısında yazan, “lütfen bebek arabalarını katlayarak bininiz” yazısını..? Dört bebek arabasının açık vaziyette otobüse bindiğine de tanık oldum… evlere şenlik halkımız.


Ya şoförlere sataşanlar... Bir gün tanık olduğum bir olay; içeriden yardım edecek kimseyi bulamayan bir kadın bebek arabasını otobüse bindirmekte zorlanınca şoföre “ne oturuyorsun orada, senin kalkıp bu arabayı bindirmen gerek” diyordu..


Vah vah... İstanbul’da Marmaray istasyona yanaşır sinyal sesi gelir kapılar açılır, binen biner, sinyal sesi duyulur tekrar ve kapı kapanır. değil şoföre kafa tutmak, sürücüyü göremezsin bile.. bindin bindin, binemedin sıkışır kalırsın kapıya..


görgüsüzlüğü kendinde hak bilenler bunlar...


Ve şehiriçi toplu taşıma otobüsü duraktan hareket eder yine. Herkesin elinde bir telefon, bağıra bağıra konuşmalar başlar, aile içi-dışı, iş görüşmeleri, sevgiliyle görüşmeler, mahalle dedikoduları ayyuka çıkar. herkesin kirli çamaşırları ortada. kocasından boşanmış , bindiği duraktan inene kadar ana avrat düz gidenleri dinlersiniz rahatsız olsanız da... arkadan başka bir ses, “akşama ciğer kavurayım diyom.. çorba yapıveririm yanına...” oradan başka bir ses; “admin benim fotoğrafımı çalmış valla ben değilim o facebook profili”..., önden başka bir ses, iki durak sonra inceem, çocukları beklet onlara gözleme getiriyom. yav gözleme getiriyooom bekleyin”...


Otobüs tıka basa ön kapıya kadar dolu. Durakta duruyoruz. otobüsün dolu olduğunu bile bile dışardaki yolcu itiş kakış binmeye çalışıyor. İçerdeki yolcular ise şoföre sataşmaya başlıyor; “Ne duruyorsun kardeşim görmüyor musun otobüs dol”.. Şoför haklı olarak “ben durmak zorundayım, arkadan 4 dakika sonra otobüs gelecek dolu arabayı görüp yine de binmeye çalışıyorlar” diyor.

Ve düğmeye basılır ‘duracak’ ışığı yanar sinyal sesi gelir. otobüs durur kapılar açılır inen iner, kapılar kapanır, otobüs yavaşça hareket ederken,arkadan biri hızlıca kapıya gelir “ ben de burada inecektim kapıyı açsana” der. Şoför isyan etmez mi?..


pes doğrusu... özel araban mı?


Bir gün, otobüse kartsız ve bozuk parası da olmadan binen bir yolcu , şoför uyarınca , şoföre küfür ederek saldırmaya başlayınca ortalık savaş alanına dönmüştü. TOPLU TAŞIMA ŞOFÖRLERİNİN CAN GÜVENLİĞİ YOK. bunun gibi çok saldırıya tanık oldum. ki şoförler adabıyla sadece yolcuyu alıp görevini yapıyorlar.


Bizim insanımız eğitim yoksunu. okuldan önce hayat okulunda eğitim görmeli. Bizlere çocukluğumuzda öğretilenlerden biri; OTOBÜSTE YÜKSEK SESLE KONUŞULMAZ, ŞOFÖRLE KONUŞULUP MEŞKUL EDİLMEZ, BÜYÜKLERE YER VERİLİR. olmuştu.


Öküz trenin gidişine bakar. Saf saf mı bakar, merak mı eder, anlamaya mı çalışır hayvancağız... Diyorum ya, öküz bizden iyidir. İnsanlıktan nasip alacağımıza, öküz kadar olamıyoruz. At arabalarının o dingin sesini özler oldum.

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1892