Bugün: 09.07.2020

YATÇAZ KALKÇAZ…

HOOP KUŞCEHENNEMİNDEYİM… KUŞLAR FİRARDA…
Hiçbir yatırım yapılmayan, geliştirilemeyen Kuşcenneti, her yıl şenliklerle kutlanıyor. Gülüyoruz ağlanacak
halimize… Adı, Uluslar arası Kültür ve Turizm Festivali… Kuşların cennetinden vazgeçtik.. Onu kendi kaderine bıraktık.. Kendi doğallığında sadece yaşam mücadelesi veren kuşlar… Gelip giden göçmenler…Geldiklerinde belki de cenneti bulamayacak olan tabiat harikası kuşlar…
Biz neyi kutluyoruz? Bu sevinç niye…?
Uluslar arası Kültür ve Turizm ne demek, önce bu başlığı doldurmak gerek! Bundan da ivedi ; Kuşcenneti, Turizmin ve kültürün neresinde ...?
Cennete bir çivi çakmayanın , kutlaması da festivali de olamaz..olmamalı!
Kuşcennetinin unutulmuş , hiçbir yatırım yapılmamış, Turizme yönelik bir çivi dahi çakılmamış halini görmezden gelerek, neyin sevincidir festivaller.. ?
Halkı eğlendirmek mi belediyelerin görevleri?
Yoksa gerçek kültür ve sanatla mı halkı buluşturmak..?
Bugüne kadar  organize edilen festivallerde gerçek kültür ve sanat ağırlıklı performanslara en çoğu bir veya iki kez tanık oldum..
Gerisi hikaye…Ötesi cümbüş…
İki şarkı söyleyip, gece uykuya yatıp, sahnede popçu olarak uyanıvermişleri, sahnede göğüs bacak açmakla sanatçı olduklarını sananları ,sanatçı diye,  binlerce liralık para çarçur ederek halka sunanlar, Uluslar arası kültürün ve turizmin neresindeler?
Halkı, kaliteli gerçek müzik adamlarının canlı performansıyla buluşturdunuz da halk hayır mı dedi?
Halkları oluşturacak olan yaşlı kesim değil, gençler ve çocuklardır.. Geleceğe yatırım; ancak  kültürün ve sanatın, gerçek müzik sanatının, gerçek resim sanatının gençlere ve çocuklara sunulmasıyla olur..
Ama biz Gülşenle, yatçaz kalkçaz, yatçaz kalkçaz, hoop binlerce parayı boşu boşuna ceplerine koycaz…
Halkımız da bol bol çekirdek yiyip kabuklarıyla meydanı süsliyecek.. Adı; Uluslar arası Kültür ve Turizm Festivali..
Yazık…
Her yıl Panayır olmaktan öteye gidemeyen programlara sahne olan zavallı Kuşcenneti…
Adını değiştirilsin, ‘Kuşcenneti’ silinsin Uluslar arası Kültür ve Turizm Festivalinden.. Yıpratılıyor çünki..
Buna kimsenin hakkı olamaz…
Bu kentin cümbüşe, panayıra değil yatırıma, ilgiye ihtiyacı var.
Bir kent insanının panayır ve cümbüş zihniyetiyle, hoppala zıppala şarkıcılarla yozlaştırılmaya değil kaliteli ve gerçek sanat, müziği tanımaya ihtiyacı var..
Halka ne verirsen onu alır zihniyetinden  ziyade, geleceğe yatırım yapmanın yegane eğitimi,kültür ve sanatta ileri düzeyde, gerçek ve kaliteli sanat adamlarını tanımaya ihtiyacı var gençlerin ve çocukların.
Halka kaliteyi sundunuz da hayır mı dedi..?
Ülkemizin içinde yaşadığı medya ve müzik yozlaşmasında halkımız “gerçek sanatçılarını” tanımamaktadır. Her öne gelenin sanatçı olduğu ortamda estetik, kültür ve bırakın uluslararasını ulusal milli değer yargıları erozyona
uğramaktadır.  
Ne gerekli?
Müzik, kültür ve sanatta aydınlanma …en ivedi  olan budur.
Bu ülkeyi çağdaş uygar medeni , gelişmiş, üstün yapacak olan kültür sanat ve müzikte aydınlanmadır.
Festivaller, ister ulusal olsun, ister uluslar arası olsun, yeter ki; kültür sanat ve müzikte halka kalite sunulsun..  Bir toplumun kurtuluşu savaştan geçmez, bir toplumun kurtuluşu ancak kültür sanat ve müzikte gerçek müzik aydınlanmadan geçer..
Kuş Cennetini bulamayabilir bir gün… Yatırım .. hep yatırım.. geleceğe yatırım.. Halk aydınlanırsa  geleceğe yatırımın ne demek olduğunun idrakında olur.
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2995