Bugün: 25.01.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • TARİHSEL VE TOPLUMSAL KIRILMA MI !?

TARİHSEL VE TOPLUMSAL KIRILMA MI !?


YSK’nın 31 Mart’da gerçekleşmiş İstalbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimini 6  Nisan tarihinde iptal etmesi sonrası 23 Haziran’da  İstalbul büyükşehir belediye başkanlığı yerel seçimi gerçekleşti ve Millet İttifakı’nın CHP’li başkan adayı Ekrem İmamoğlu oyların % 54.03’ünü alarak, kazanan taraf oldu.

İtüidarın tüm olanakları ile yüklendiği Cumhur İttifakı’nın Ak Partili başkan adayı Binalı Yıldırım ise, toplam oyların % 45,09’unu alarak seçimleri kaybeden aday oldu.

Öncelikle şunu belirtelim. 23 Haziran’da İstanbul’da büyükşehir belediye başkanını belirlemek için  oy kullanacak seçmen sayısı 10 milyon  570 bin 222 idi ve seçime kalın saçman sayısının 8 milyon 925 bin 056 olduğuna dikkat edilirse, seçimlere katılma oranı % 84,44 olarak açıklandı..!

Bu rakamlar önemli. Önemli, çünkü, AB’nin demokrasi açısından en ‘gelişkin’ ülkelerinde bile  seçmenlerin sandığa ilgisi yanında genel ve yerel yönetimleri belirlemek anlamında böylesi bir vaka yok, yaşanmıyor..!

Bu durum, dünyamız da demokrasi havarisi olarak geçinen ABD’de de söz konusu değil..!

Bir diğer önemli konu ise, seçimlerin şeffaf, demokratik olarak güvenlikli bir biçimde gerçekleştirilmesi.

23 Haziran günü oy kullanmadan başlayarak, oy kullanmanın bitirilmesi ve sayımının başlamasını Türkiye, canlı televizyon ve radyo yayınları ile  an be an izledi.

23 Haziran seçim günü seçime endeksli İstanbul’da polisiye en küçük bir olay yaşanmazken, sandık başlarında ve oy sayımlarında bile ciddi bir tartışma ya da olay yaşanmadı.Saat 19,15 İtibariyle de YSK, seçim sonuçlarını açıklamaya başlarken, kısa bir sürede seçimi kazanan aday belli oldu ve İmamoğlu’nun seçimi kazandığı kamuoyuna duyuruldu.

23 Haziran   İstanbul büyükşehir belediyesi başkanlığı seçimlerinin en önemli  unsurlarından biri ise, Cumhur İttifakı’nın AK Partili başkan adayı Binali Yıldırım’ın  saat 19,15’de seçim sonucunu kabul ederek, rakibi Ekrem İmamoğlu’nun seçimi kazandığını ilan etmesi,kutlaması ve görevinde başarı dilemesi oldu.

Yıldırım’ın konuşmasından satır başları şöyle;

“Ekrem İmamoğlu önde götürmektedir başarılar diliyorum. Seçim kampanyası boyunca bizlerle beraber gayreti gösterenlere teşekkür ederim.

Sabah oy kullanırken de söylediğim gibi seçim demek demokrasi demektir. Bu seçimlerde de demokrasinin kusursuz şekilde işlediğini göstermiştir. Bu sonuçların İstanbul’un geleceğine hayırlar getirmesini diliyorum.

Ekrem İmamoğlu arkadaşımızın İstanbul’a güzel hizmetler yapmasını diliyorum.”

Yıldırım sonrası bir konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, konuşmasında özetle şunu söyledi:
“Biz Türkiye’de demokrasi saatinin her zaman tıkır tıkır çalışmasından yana olanlarız. Maalesef demokrasi saati 31 Mart akşamı çalışmadı. Yaşanan her şeyi tüm milletimiz biliyor. Detaylarına girecek değilim. Saatleri durdurarak zamanın akışını asla önleyemezsiniz.. Gerçekleri de üzerini örterek asla ve asla gizleyemezsiniz. Bugün sandıklardan oy pusulalarının yanı sıra aynı zamanda bir de hesap pusulasının çıktığını tüm vatandaşlarıma duyurmak isterim. Vatandan 31 Mart’tan bugüne ülkeye yaşatılanların haksızlığın hesabını bir avuç insana kesmiştir. Bu İstanbul’da bir sayfa kapandı yeni bir sayfa açıldı anlamına gelmiyor. İstanbul’da herkesin yeni bir ortak sayfa açması anlamına geliyor.

Bu yeni sayfada İstanbul’da artık adalet eşitlik sevgi hoşgörü olacak, ısraf, şatafat, kibir ve ötekileştirme bitecek. Bugün 16 milyon İstanbullu demokrasiye olan inancımızı, adalete olan güvenimizi tazelemiştir. Bunu bana oy verenler değil, seçimleri büyük bir olgunlukla geçiren tüm vatandaşlarımız sağlamıştır. Her birine yürekten teşekkür ediyorum. Halkımıza, minnet duygularımı iletiyorum. Sizler Türkiye’nin demokrasi itibarını tüm dünyanın gözleri önünde korudunuz. Türkiye’yi yakın coğrafyadaki bazı ülkelere benzetme gayretinde olanlara da işin aslını öğrettiniz. Yüz yılı aşan demokrasi geleneğine sahip çıktınız.”

23 Haziran seçim sonuçları üzerine kuşkusuz söylenecek ve yazılacak,yorumlanıp, değerlendirilecek çok şey var.Ancak öncelikle kazanan tarafı yani CHP ve paydaşları ile Ekrem İmamoğlu’nu kutlamak gerekiyor.

Millet İttifakı ve CHP,İmamoğlu tarihsel ve toplumsal bir gerçeği daha anımsattı: Zirveye ulaşmak  gerçek anlamda başarıdır ancak zirvede kalmayı başarabilmek ise elda edilmiş başarının taçlandırılmasıdır.

Cumhur İttifakı ve AK Parti ile C.Başkanı Erdğan kuşkusuz hem 31 Mart’ın hem de 23 Haziran İstansul yerel seçimlerinin siyasi muhasebesini yapacaktır, yapmalıdır.Önümüzdeki 4 yıl Türkiye’nin seçim defterini kapatmış olması  ne Cumhur İttifakı’nın ne paydaşları AK parti ile MHP’nin ne de C.başkanı Erdoğan’ın ‘biz işimize bakalım’diyerek geçiştirebilecekleri bir zaman dilimi olarak görülmemeli.

Seçmene ve millete küskünlük,kırgınlık olmaz,olmamalı...2002’den bu güne hemen her genel ve yerel seçimde, referandumlarda  sandıkta desteğini ve ilgisini esirgememiş olan seçmenin reden ve niçin 31 Mart ve 23 Haziran yerel seçimlerinde desteği ve ilgisi konusundaki kaygıları, endişeleri ve güvensizlik içerisine girdiği iyi analiz edilip, dersler çıkartılmalı, gerekli adımları atmalı.

Millet İttifakı ve CHP’nin 31 Mart ve 23 Haziran yerel seçimlerinde özellikle başta İstanbul-Ankara-İzmir olmak üzere gösterdiği siyasi başarı yadsınamaz, küçümsenemez.

31 Mart ve 23 Haziran yerel seçim sonuçları özellikle  büyükşehirler açısından  Cumhur İttifakı(Ak Parti-MHP) ve C.başkanı açısından tarihsel ve toplumsal, siyasal bir kırılma mı ve eğer yaşanan bir kırılma ise, bunun ardı çözülme ve dağılma mı, hep birlikte yaşayıp, göreceğiz.

Esen kalın...
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 126