Kılıçdaroğlu ‘vizyon’ belgesini açıkladı
Haber
04 Aralık 2022 - Pazar 02:54 Bu haber 563 kez okundu
 
Kılıçdaroğlu ‘vizyon’ belgesini açıkladı
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde partisinin vizyon belgesini açıkladı.
Siyaset Haberi
Kılıçdaroğlu ‘vizyon’ belgesini açıkladı

“İkinci Yüzyıla Çağrı” toplantısında açılış konuşması yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “ABD’ye ve İngiltere’ye gittim. Ne derlerse desinler inandığım vizyon yolculuğundan asla geri adım atmayacağım ve vazgeçmeyeceğim. Hepiniz şuna inanın. Bay Kemal çıktığı yoldan asla geri adım atmaz. Kısa bir süre sonra Almanya’ya gideceğim. Orayı da yakından takip etmenizi rica ediyorum” dedi.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen ‘İkinci Yüzyıla Çağrı’ toplantısında partililerle bir araya geldi. CHP’nin vizyon belgesinin açıklanacağı toplantıda, CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Bökeİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, milletvekilleri, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, parti temsilcileri, il ve ilçe başkanları gibi çok sayıda davetli katıldı. Saat 14.00 sıralarında başlayan toplantıda Kılıçdaroğlu ve Kaftancıoğlu salona birlikte girerek, davetlilerle selamlaştı. Aralarında gerginlik iddiaları bulunan Canan Kaftancıoğlu ve Ekrem İmamoğlu da programda tokalaştı.

 

‘BUGÜN ÜLKENİN KADERİNİ DEĞİŞTİRME GÜNÜDÜR’

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün Türkiye için uyanmanın ve ayağa kalkmanın, büyümenin vizyonunu ortaya koymak için davet ettik. Halkımızdan ne için oy isteyeceğimizi öğreneceksiniz. Sadece bir adaya, başka bir tek adama, bir zümrenin çıkarına asla oy istemeyeceksiniz. Oyu halkımızdan, herkes için daha iyi yaşama, yeni bir düzene, yeni bir Türkiye hayaline, siyaset üstü anlayışa oy isteyeceksiniz. Bu yeni sistemi bugün açıklıyorum. Bugün dinleyeceğiniz sadece bir krizden çıkma programı olmayacak. Orası çok daha kolay olacak. Krizden alnımızın akıyla hep beraber çıkacağız. Asıl zor olan ülkenin yeniden yapısal krize girmesini kalıcı olarak engellemek. Bu ülke durmaksızın krizlere girdi, çıktı. Şimdi de derin bir krizin içerisindeyiz. Aynı girdaba düşen halkımız ekonomik ve sosyal olarak dayanılmaz acılar çekti. Bugün ülkenin kaderini değiştirme günüdür” dedi.

‘YENİ BİR TEK ADAM ARAMIYORUZ’

Yeni bir tek adam aramadıklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Bugün bizden bambaşka bir sistemin alt yapısını dinleyeceksiniz. Bir daha artık böyle acımasız, adaletsiz ve kutuplaşmış dönemler yaşanmayacak. Kurumları yeniden inşa edilmiş, sistemi yeniden oturtulmuş, barışın ve refahın merkezi haline gelen bir Türkiye inşa edeceğiz. Mesele Mustafa Kemal Atatürk’ün hayaline sahip çıkmaktır. Bugün yeni güç birliğiyle tanışacaksınız” ifadelerini kullandı.

‘KISA SÜRE SONRA ALMANYA’YA GİDECEĞİM’

Kılıçdaroğlu, “ABD’ye ve İngiltere’ye gittim, ziyaretlerde bulundum. Ne derlerse desinler inandığım vizyon yolculuğundan asla geri adım atmayacağım ve vazgeçmeyeceğim. Ne istediğimi ve bu yolun nereye varacağını başlarken biliyordum. Hepiniz şuna inanın. Bay Kemal çıktığı yoldan asla geri adım atmaz. Kısa bir süre sonra Almanya’ya gideceğim. Orayı da yakından takip etmenizi rica ediyorum. Seyahatlerimde ve sonrasında bahsettiğim 70 isimle tek tek görüştüm, onları siyaset üstü güç birliğine katılmaları için davet ettim. Elimizde 3 büyük güç var. Birincisi, bize inanan halkımız, ikincisi sizler siyasi gücümüz, üçüncüsü ise dostlarımızla kurduğumuz siyaset üstü güç birliğimiz. Bizler, siyasi ve siyaset üstü, rozetli ve rozetsiz hepimiz, ülke için vatan için birlikteyiz” dedi.

 

‘DEVLET 7 GÜN 24 SAAT ÇALIŞACAK’

Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu değerli 70 kişi Türkiye için 24 saat çalışan bir güç birliği olacak. Bir kısmı günü bitirip uyumaya hazırlanırken, dünyanın diğer yanındaki vatanseverlerimiz güne merhaba diyecek. Devlet 7 gün 24 saat çalışacak. Zamanın, mekanın, enlemlerin boylamların ötesinde, kesintisiz üreten Türkiye’yi şimdiden inşa etmeye başlıyoruz. 70 değerli isim ne bir kişi, ne parti ne de iktidar için çalışacaklar. Onlar vatanları için çalışacaklar.  Bay Kemal olmak böyle bir şey. Benim işim birleştirmek, benim işim sistemi kurmaktır, sistemi çalıştırmaktır. Benim işim o sistemi kalıcı kılmaktır. Bizim de ülkeyi birlikte dönüştürmeyi cesaret edenlerin bazılarını çağıracağım. Onlar anlatsınlar” ifadelerini kullandı.

JEREMY RIFKIN, DARON ACEMOĞLU…

Kılıçdaroğlu, “Jeremy Rifkin, benim de yeni endüstriyel dönüşüm başkanım. Daron Acemoğlu bizimle birlikte olacak. Sayın Öztrak makroekonomik çözümleri, Sayın Böke dijital kalkınma ve yeşil dönüşümü, Sayın Refet Gürkaynak para politikalarını, Ufuk Akçil istihdam politikalarını, Hacer Foggo sosyal politikalarımızı anlatacak. Bu sistem Türkiye’yi hızlıca karanlıktan çekip aydınlığa çıkaracak” dedi.

BAŞDANIŞMAN RIFKIN ABD’DEN BAĞLANDI

Kılıçdaroğlu’nun ardından, CHP liderinin başdanışmanı Jeremy Rifkin video konferans yöntemiyle salona bağlandı.

Rifkin’in konuşmasından öne çıkan satırlar şu şekilde:

“Bilimsel, teknik ve ekonomik girdi sağlayacağım. Türkiye’nin kapsamlı bir yön haritası oluşturmasına yardımcı olacağım. Başta Z kuşağı olmak üzere şunu söylemek istiyorum: İnsanlık için çok önemli bir zaman diliminden geçiyoruz. Daha evvel beş defa benzer yok oluşlar yaşadık. Şimdi altıncısının başındayız.

Ekonomik hayatı ve hükümet ilişkilerini değiştiren üç büyük teknolojik devrim oldu: Birincisi iletişim devrimi, ikincisi yeni enerji rejimleri, üçüncüsü yeni taşıma ve lojistik. Akdeniz, iklim değişikliğinden en olumsuz etkilenen bölge. Bütün Türk halkının dayanışma içinde olması lazım. Akdeniz havzası zor durumda. Çok ciddi seller yaşanıyor. Yaz aylarında kuraklık ve ısı dalgaları ile birlikte kıtlıklar yaşanıyor. Sonbaharda ise fırtınalar ve tayfunlar bizi vuruyor. Bunların hepsi bir araya gelerek, ekosistemimizi altüst ediyor.

‘ALTINCI DÖNEMİN BAŞINDAYIZ’

Sadece insan hayatını değil, diğer canlıların hayatını da tehdit ediyor bu. Başta Z kuşağı olmak üzere şunu söylemek istiyorum: Biz altıncı dönemin başındayız. İnsanlık için çok önemli bir zaman diliminden geçiyoruz. Daha evvel beş defa benzer yok oluşlar yaşadık. Şimdi altıncısının başındayız. Gerçeği görmemiz ve uyanmamız gerekiyor. Peki bu neden oluyor? İklim değişiyor çünkü küresel ısınmaya yol açan gazlar salınıyor ve bu gazlar güneşten gelen ışınların dünyadan yansımasını engelliyor.”

Önce sanayi devrimi oldu. Onu, 20. yüzyılın başında telefonlarla birlikte iletişim devrimi takip etti. Ardından enerji devrimi ve fosil yakıtla çalışan motorlarla birlikte lojistik devrimi. Bunu küreselleşme takip etti. IMF, Dünya Bankası gibi kurumlar ortaya çıktı. Brent petrolün fiyatının 147 doları geçtiğini gördük. Yani fosil yakıtların devri kapandı. Kozmetikten aydınlanmaya her şey fosil yakıtlar ile sağlanıyor.

‘MERKEL BENDEN YARDIM İSTEDİ’

Şimdi bir anımı anlatacağım. Angela Merkel, ‘Alman ekonomisini nasıl büyütürüz bağlamında benden yardım istedi. İşletmeleriniz, 2. sanayi devrimine (fosil yakıtlara) bağımlı yaşarken bunu nasıl yapacaksınız diye sordum. Almanya’nın sahip olduğu altyapı, eski bir altyapıydı. Daha sonra Şansölye Merkel ile yaptığımız konuşmalarda, Avrupa Birliği ve Çin’de yükselen yeni bir sanayi devriminden bahsettik. İletişim devrimi ve internet de karşımıza çıktı. 4,5 milyar insan, ceplerindeki akıllı telefonlarla iletişime geçiyorlar. Bu telefonların bilgisayar kapasitesi, Ay’a gönderilen insanlı uçuşların bilgisayar kapasitesini geçmişti.

Önümüzdeki 20 yılda güneş, rüzgar ve okyanus ile enerji üreteceğiz. Küresel enerji üretimi bu şekilde olacak. Biz insanlığı doğaya adapte etmek zorundayız. Şimdi genç kuşaklar, sokaklara çıkıp barışçıl protestolar yapıyor. Bir acil durum döneminden geçiyoruz. İlk defa bütün bir kuşak sokağa çıkıp protesto ediyor. Kendilerini bir tür olarak, yani tehdit altında yaşayan bir tür olarak görüyorlar ve protestonun zemininde de bu var Finans sermayesinden ekolojik sermayeye geçilecek.”

ÖZTRAK: TEMİZ FONLARLA TEMİZ GELECEK

Rifkin’in ardından kürsüye CHP Sözcüsü Faik Öztrak sahneye çıktı.

Öztrak’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“CHP olarak, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, ülkemizi dördüncü endüstri devriminin takipçisi ve tüketicisi değil, geliştiricisi ve üreticisi yapmaya kararlıyız. Temiz enerjiyle, temiz üretimle, temiz toplumla, temiz fonlarla, tertemiz bir gelecek inşa edeceğiz. Zenginleşeceğiz, milletimizi orta gelir tuzağından kurtaracağız. Kimseyi geride bırakmayacağız. Gençlerimiz, ülkemizin en büyük servetidir. Gençlerimizin işsizliği ise en büyük israftır. Genç ve dinamik iş gücümüzü en etkin şekilde kullanacağız. Dünyayı iyi tanıyan iş insanlarımız var.

MERKEZ BANKASI’NIN BAŞINA DÜNYANIN SAYGI DUYDUĞU İSİM

Ülkemizi hak ettiği zenginliğe mutlaka kavuşacağız. 40 bin kilometreden fazla yol yaptık, meslek örgütleriyle konuştuk. Yeni nesil kalkınma stratejimizi hazırladık, ekonomideki büyük yangını gördük. Ülkemizi önce feraha sonra refaha kavuşturacak programın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha tespit ettik. Kısa sürede ferahlamak için yanlış ekonomi politikalarının neden olduğu belirsizlik çarkını kırmamız, ülkemizin olağanüstü yüksek risk primini aşağı çekmemiz gerekiyor. Bunun için önce Merkez Bankası’nın başına tüm dünyanın saygı duyduğu bir ismi atayacağız, MB’nin hedefi enflasyonu kalıcı olarak tek haneye indirmek olacak. MB’nin bağımsızlığını güvence altına alacak yasal düzenlemeleri yapacağız.

ÇANKAYA KÖŞKÜ’NE TAŞINACAK

Ekonomik öncelik ve ihtiyaçları gözeterek, 2023 bütçesini yeniden yapacağız. Şatafata ve israfa son vereceğiz. Cumhurbaşkanlığı makamını ait olduğu yere, Çankaya Köşkü’ne taşıyacağız. Tasarruflarla, krizin ezdiği kırılgan kesimleri destekleyeceğiz. Mali kural uygulamasını başlatacağız, TVF’yi tasfiye ederek bütçe birliğini sağlayacağız. Kamu özel iş birliği projeleri başta olmak üzere, devletin sırtındaki koşullu yükümlülükleri ortaya çıkaracağız.

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’ SÖZÜ

Cinsiyet eşitsizlikleriyle etkin şekilde mücadele edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe sokacağız.”

 

VeryansınTV

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kılıçdaroğlu, ‘vizyon’, belgesini, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı